Zdrave i toksične veze
Razlika između pozitivnog, zdravog partnerskog odnosa i toksične veze
Da bismo razumeli šta je toksična partnerska veza, hajde prvo da definišemo pozitivan zdrav partnerski odnos. U ovakvom odnosu partneri se podržavaju, pokazuju empatiju i razumevanje i spremnost za kompromis i davanje u vezi. Međutim, sastavni deo i zdrave partnerske veze jeste da i u njoj ima nesuglasica. Ali kad ih par ima u zdravoj partnerskoj vezi oni su u stanju da ih reše uz međusobno uvažavanje i sagledavanje i prihvatanje različitih perspektiva. U Savetovalištu Refleksija kroz psihoterapiju za parove pružamo podršku partnerima u prepoznavanju toksičnog odnosa i radu na prevazilaženju disfunkcionalnih obrazaca, konflikata u partnerskom odnosu. Proces između terapeuta i klijenta se odvija na dva načina kroz psihoterapiju za parove online i psihoterapiju za parove uživo.

Kako prepoznati toksičnu vezu?
1. Nedostatak komunikacije
Za dobar partnerski odnos je važna otvorena i jasna komunikacija. U toksičnoj vezi nedostaje komunikacija, prisutne su stalne svađe, neslaganje, ljubomora i neiskrenost. Takođe, često je prisutno poricanje. Kada partner često ne može ili ne želi da vidi svoj uticaj na drugu osobu, on poriče probleme, manipuliše događajima i pokušava sebe da predstavi u najboljem svetlu. Na primer: Tokom vremena, parovi počinju da koriste iste načine rešavanja svojih problema. Na partnersku terapiju dolaze sa utiskom da su se zaglavili, da im „nove“ svađe liče na one prethodne, da koriste iste mehanizme – povlačenje ili „progonjenje“, da zapravo ne osećaju da bilo šta rešavaju. Zato, rad na partnerskim temama, u sigurnom prostoru, uz prisustvo terapeuta, otvara prostor za učenje i isprobavanje novih načina komunikacije, ali i za promenu perspektive koja dovodi do boljeg razumevanja i bliskijeg odnosa odnosno do zdravog partnerskog odnosa.
Posebno uspešnom za parove pokazala se Emocionalno fokusirana terapija u okviru porodične terapije. Dr Su Džonson, koja je razvila ovaj pristup parovima, u svojoj knjizi „Zagrli me čvrsto“ na vrlo čitljiv i razumljiv način opisuje Emocionalno fokusiranu terapiju (EFT) i pruža sjajne alate parovima koji žele da rade na svom odnosu.
Za razliku od mnogih terapijskih intervencija i različitih preporuka koje poručuju da svako treba da bude nezavisna ličnost, da parovi treba da rade upravo na međusobnoj nezavisnosti i odvajanju, EFT u svojoj osnovi zagovara pristup u kom će se razumeti i podsticati razmišljanje da partneri jesu emocionalno zavisni jedan od drugog. Kao što je Džon Bolbi govorio o emocionalnoj privrženosti između majke i deteta, tako postoji i emocionalna privrženost i zavisnost i u odraslom dobu, u partnerskom odnosu. Kao što se dete buni i protestuje kada se oseti nesigurno, kada izgubi povezanost sa roditeljem, tako protestuju, na drugačiji način naravno, i partneri u partnerskom odnosu.
2. Nepoštovanje granica
U zdravstvenoj partnerskoj vezi veoma je važno postaviti jasne granice koje prihvataju oba partnera. Partneri destruktivnim, nefunkcionalnim odnosima često ne poštuju lične granice partnera. To može uključiti nepoštovanje privatnosti i prisiljavanje partnera na aktivnosti koje ne želi izvoditi. To stvara i povećava dodatni pritisak i nezadovoljstvo u partnerskoj vezi. To ćemo bliže pokazati kroz sledeće primere:
Neprestano kršenje privatnosti
Neko vam bez pitanja uzima telefon, čita poruke, insistira da zna sve detalje vašeg dana.
Nepoštovanje ličnog prostora
Zahtevi za konstantno provođenje zajedničkog vremena, u vreme posla, planova posvećenih prijateljima ili u vreme koje želite da provedete sami.
3. Emocionalno uskraćivanje
Kada je jedan od partnera u primarnoj porodici tokom detinjstva doživljava emocionalnu nedostupnost i uskraćivanje od svojih roditelja taj obrazac se najčešće prenosi u partnerskim odnosima u odraslom dobu. Porodična partnerska terapija može pomoći u prevazilaženju ovih problema koje potiču još iz detinjstva.
Smanjenje samopouzdanja:
Toksični odnosi u kojima preovladava nepoštovanje partnera i razvijanje negativnih emocija često može rezultirati smanjenjem samopouzdanja i razvijanjem nezadovoljavajuće slike o sebi.
Izolacija:
Destruktivni partner često pokušava izolovati partnera od porodice i prijatelja kako bi održao kontrolu tj. ograničio podršku i samim tim povećao zavisnost od veze.
Ukoliko prepoznajete neke od ovih znakova, važno je razmisliti o tome šta raditi dalje u toksičnoj vezi. Ponekad je dovoljno otvoreno razgovarati i postaviti jasne granice, ali ukoliko druga strana to ignoriše ili nastavlja isto ponašanje, predlažemo psihoterapiju za parove uživo ili psihoterapiju za parove online. Treba razmisliti i o izlasku iz toksične veze, kao odluci koja vam može promeniti život u pozitivnom smeru i vratiti vam samopouzdanje. Sa klijentima u Savetovalištu Refleksija se odvija i terapija za samopouzdanje posle izlaska iz toksične veze.
Kako izlazak iz toksične veze menja život?
Prepoznavanje problema:
Prvi korak je najvažniji, a to je prepoznati da se nalazite u destruktivnom odnosu. To može biti teško zbog emocionalne vezanosti, ali prepoznavanje problema je ključno.
Podrška bliskih ljudi:
Razgovarajte sa porodicom, prijateljima koji vas vole i koji će pomoći da uskladite svoje emocionalno stanje sa pozitivnim odnosima i ljudima od poverenja.
Psihoterapija:
Toksiči odnosi mogu biti duboko traumatizujući, iscrpljujući i zahtevaju hrabrost i podršku kako bi se prevazišli. Psihoterapija za parove uživo ili psihoterapija za parove online je ključna u razumevanju dinamike toksičnih, problematičnih veza.
Terapija za samopouzdanje pomaže da se vrati samopoštovanje što je ključno kao deo pripreme za zdrave odnose. Jer na prvom mestu je važno da se mi osećamo dobro i zadovljno na ličnom nivou da bi to mogli biti i u partnerskoj vezi.
Psiholog za parove online u Savetovalištu Refleksija kroz psihoterapiju za parove je usmerena na stvaranje i jačanje povezanosti između partnera, kao i na preoblikovanje ključnih momenata koji su ohrabrujući za ljubavne veze odraslih.
Partneri uz pažljiv pristup terapeuta uče kako da budu otvoreni jedno prema drugom, usklađeni jedno sa drugim i osetljivi jedno za drugo. Zato partnerska terapija u radu sa parovima daje odlične rezultate. Pokazalo se da su se parovi svađali manje, da su osećali međusobnu povezanost i da se zadovoljstvo vezom pojačalo.
Kako psiholog za parove online pomaže da se prevaziđu obrasci ponašanja koji nas prate iz detinjstva?
Ukoliko su vaši roditelji emocionalno nezreli, uloge koje smo igrali u detinjstvu treba da ostavimo iza sebe ukoliko ne želite da ih ponavljate u vašim odraslim vezama. Emocionalno nezreli roditelji su zaokupljeni sobom i emocionalno nedostupni svojoj deci. Nedostatak empatije čini ih teškim za komunikaciju, kao i za vezivanje. Niko od njih ne čini da se dete oseća primećeno. Središte svake interakcije su oni sami. Putem psihoterapije za parove online ili uživo radimo na tome da prepoznate toksične obrasce ponašanja iz detinjstva koji se u odraslom dobru prenose na partnerske veze, kao i da ih se oslobodite.